ЖЕК-и новобудов vs ОСББ – лихварський бізнес забудовників

0 259

Забудовники дедалі частіше зводять величезні житлові комплекси й влаштовують там свої приватні ЖЕК-и.

Житло в новобудовах купують, як правило, молоді люди, в яких є маленькі діти,  й часу на війну з лихварством у них обмаль.

Приватні  ж ЖЕК-и усвідомлюючи це заробити намагаються на всьому, навіть  роблять платним в’їзд на прибудинкову територію. Коли терпець усім уривається – люди створюють ОСББ, але і за це право треба повоювати із забудовником. Він не хоче втрачати ту курку, яка несе йому після здачі будинку золоті яйця.

Ми з чоловіком інвестували у своє власне житло у 2009-му році. Придбали квартиру у ЖК Брест-Литовський на околиці столиці.

Проект був доволі привабливий: школа, дитячий садок, закритий наземний та підземний паркінги, зелена зона і торговельні центри. Все це для великого комплексу з 3-ма житловими будинками.

Безымянный

Попри те, що це де-факто інший населений пункт – Чайка, до станції метро Житомирська  по трасі усього 4 кілометри.

Прекрасна екологічна зона, інфраструктура і логістика. Тому ми, як і кілька сотень інших сімей вклали гроші саме у цей проект.

Але щойно віддали гроші, почалися перші розчарування і розуміння того, що обіцяного не буде. Відбулися так звані громадські слухання. Про це повідомили у комунальній газеті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради “Трибуна”.

На псевдо-громадських слуханнях мали нібито затвердити нам тарифи на комірне й вирішити питання введення в експлуатацію об’єкту.

Безымянный

Наприкінці 2009-го року інвестори зібралися на ці так звані слухання. Але тут не обирали голову чи секретаря. Не було й лічильної комісії. Про те, щоб після цих “слухань” належний чином оформили протокол – нема й мови.

Перед інвесторами виступили Василь Стрільчик та Світлана Воробей – відповідно голова та заступниця ТОВ “Житлово-експлуатаційна організація “Екожитлосервіс”. (Як потім з’ясувалось, Стрільчик та Воробей – чоловік і дружина, що мають квартиру у нашому будинку).

По суті – це були представники ЖЕК-у забудовника. І вони шантажували нас: мовляв, ключі не отримаєте, доки не буде угоди з ЖЕО.

Тариф у порівнянні зі столичним був майже удвічі  вищим.

ЖЕО “Екобудінвест” ані тоді, ані тепер, коли пройшло 5 років, жодних обґрунтувань для цих сум не надає.

Селищний голова Петропавлівської-Борщагівки Олексій Кодебський, який на цій посаді перебуває незмінно з 1983-го року, разом із депутатами на громаду не зважав. І нам призначили ТОВ “ЖЕО “Екожитлосервіс” й затвердили економічно необґрунтовані тарифи.

Будинок після цього проти Нового року прийняли в експлуатацію. Ми, як і інші сім’ї, планували ремонт й тішилися, що найгірше позаду.

Безымянный

Але на цьому наші проблеми не закінчилися.

Не пройшло й кількох місяців, як у лютому 2010-го року всім у ЖЕО запропонували підписати договір про надання послуг з утримання будинку. Якщо не підписуєте договір – вам не дають ключі від придбаного на законних умовах житла. Це другий шантаж з боку забудовника.

Частина інвесторів, для яких питання ремонту й житла було нагальним, погодилась.  Цей момент сторона забудовника добре прорахувала. Тим більше, що саме в цей час була затяжна економічна криза.

Інші вирішили судитися. Але навіть той, хто підписав договори із ЖЕО, дуже швидко усвідомив, що проблеми будинку ЖЕО забудовника “Екожитлосервіс” вирішувати не збирається. А проблеми були неабиякі. Виявилось, що будинок просто не підключили до Київводоканалу. Вода подавалась із свердловини під будинком.

Заступниця голови ЖЕО Світлана Воробей у цьому звинуватила “мешканців-скандалістів”, які, з її слів, писали скарги в усі інстанції й перевірка виявила порушення під час оформлення договорів про водопостачання.

У результаті нас нібито відключили від міськводоканалу, але, як потім з’ясувалось, ми взагалі на той момент ніколи не були підключені до води.  Про це нас повідомили комунальники. Тобто нам керівництво ЖЕО говорило відверту неправду.

Далі будь-які комунальні проблеми будинку ЖЕО списував на “скаржників” чи “бандитів”. Це робилося, вочевидь, для того, щоб поглиблювати у будинку конфліктну ситуацію між тими, хто одразу був вимушений прийняти умови ЖЕО та тими, хто виступив проти. Мешканці в інтересах ЖЕО ніколи не мали б об’єднатися, щоб гуртом створити ОСББ й управляти самостійно своїм майном.

І ця тактика доволі результативно діяла впродовж кількох років. Але дедалі більше мешканців нашого комплексу розуміли, що далі терпіти несила. Збори власників квартир і ЖЕО ставали настільки скандальними, що на них приїздили загальнонаціональні телеканали. Зокрема 1+1 – програма “Гроші”.

Далі фантазія забудовника і ЖЕО сягнула того, що вирішили робити платними ліфти та в’їзд на прибудинкову територію. Як виявилось, будинок звели на приватній ділянці екс-депутата Петропавлівсько-Борщагівської ради Віктора Братини. Саме він мав 61 % у “Екожитлосервісі”.  Також у власності Братини перебувають дахові котельні, лінії електропередач та свердловина.

Юридична адреса “Екожитлосервісу” дивним чином збігається саме з адресою селищної ради. Тому на підтримку влади тут розраховувати не доводилось.

Люди зрозуміли, що у них немає прямих договорів на електропостачання. Натомість був договір “Екожитлосервісу” з Обленерго, де наш зданий у експлуатацію житловий будинок значився як… будмайданчик.

Ще одне шахрайство з боку ЖЕО та забудовника. У будинках, які мають 9 поверхів та вище, встановлюють електоплити.

Безымянный

Власники таких  квартир повинні мати значно нижчий тариф на спожиту електоенергію. Але ж ми значились як будмайданчик, а не житловий будинок. Більше того, ЖЕО в особі керівника Стрільчика як посередник між “будмайданчиком” та Обленерго могло самостійно вирішувати кому ж з мешканців будинку надавати цю електоенергію.

“Скаржиникам” і “бандитам”, яких така ситуація не задовольняла, діставалось найбільше. Дехто просто не мав доступу до лічильників електоенергії й не міг контролювати кількість спожитої енергії. Тому ЖЕО фальсифікувало на свою користь.

Окрім цього, забудовник фальсифікував документи та не підписував акти прийому-передачі квартир фактичною датою, а лише з 1 березня 2010 року. Фактично ті, хто не хотів підписувати договори із ЖЕО одразу, а намагалися домовитися про більш компромісні варіанти, були змушені згодом оплатити за комунальні послуги у період, коли в них навіть ключів чи документів на квартиру не було.

“Охорона будинку” замість того, щоб охороняти мешканців натомість охороняла дирекцію ЖЕО, яке має тут квартиру. Будь-які скарги до селищного голови на ЖЕО, яке працювало на екс-депутата ради, якому видали ділянку в приватну власність були марними, хоча ми давно стали членами територіальної громади населеного пункту Чайки.

Дедалі більше мешканців усвідомлювало, що ОСББ – потрібне для надання якісних і прозорих послуг. Аби нас, “скаржників” та “бунтарів”, загнати у більш кабальні умови,  проти нового 2013-го року нам пригрозили, що послуги не надаватимуть. Це черговий шантаж посеред опалювального сезону.

Але якщо на Новий рік відімкнути будинок не посміли, то це зробили у квітні 2013-го року. 700 квартир з молодими сім’ями, де фактично в кожній є по одній-дві дитини, були покинуті напризволяще. Не залишалось нічого, як вийти й перекрити Житомирську трасу. Не було ані води, ані світла. Тобто ЖЕО кинуло навіть тих, хто підписав новий договір на більш кабальних умовах, який передбачав введення штрафів за несвоєчасну сплату за комірне. Штраф був від тисячі гривень. Тобто максимальної межі немає.

Штрафувати в приватному ЖЕО могли і за неправильно припарковане авто, і за змінені двері, і за перепланування.

Комунальний терор згуртував чи не всіх мешканців.

Восени 2013-го року дисциплінарне відключення повторилось. Більше того з пенсіонерів познімали пільги.

Ми створили своє ОСББ “Брест-Литовське” у лютому 2014-го року і навіть маємо свій сайт. Голосування відбувалось у присутності селищного голови, але ЖЕО не здається.

З вимогою зареєструвати ОСББ мешканці звернулися до селищної ради. Але тут зволікали й казали, що ЖЕО – зразкове й тут порядку може позаздрити навіть столиця. У результати голосування тут не вірять, що грає на руку екс-депутату, якому віддали в приватну власність ділянку.

До мешканців ЖЕО присилали “тітушок”. Була війна навіть за диспечерську.

Рідко кому вдається у такій ситуації вирватись із комунальної облоги. На сьогоднішній день ОСББ створено і працює вже майже рік. Але будинок ще й досі не переданий на баланс ОСББ. Адміністрація колишнього ЖЕО не виконує рішення суду останньої інстанції про передачу комунікацій і будинку на баланс об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Наразі, у зв’язку з цим справа передана до прокуратури.

sam

Так, це складно успішно керувати діяльністю багатоквартирного будинку. У нас ще є чимало невирішених проблем, але головне, що ми здобули у цій боротьбі – це усвідомлення персональної відповідальності за спільний добробут.

Тепер ми активно обговорюємо нагальні потреби, кожен може внести свою пропозицію і знає, що вона буде розглянута і у порядку пріоритетів її виконають. Інформація про будинок і його фінанси є доступною для кожного власника квартири, ми самі тепер вирішуємо пріоритети завдань та витрат, отримуємо звіт від членів Ради ОСББ, тому що вони – наші сусіди, які витрачають свій час та зусилля, і ми, решта мешканців, це цінуємо.

Ми також регулярно збираємося на прибирання лісу…

Жінки саджають квіти біля під’їздів, займаємось озелененням прибудинкової території влітку… Робимо ще багато чого корисного, отримуємо задоволення від результатів своєї роботи і просто вітаємось один з одним і посміхаємось, а не думаємо, коли перекривати трасу загальнонаціонального значення.

Ця історія нас згуртувала. Це був наш маленький Майдан.

Той, хто шукає житло має розуміти небезпеку приватного ЖЕК-у від забудовника.

А мені дуже хочеться вірити, що і в інших новобудовах із схожими проблемами власники квартир почнуть більше усвідомлювати, що це вони для забудовника є клієнтами, а не забудовник є їхнім “директором”. І ми маємо навчити своїх дітей захищати свої права, аби побудувати громадянське суспільство й нову державу.

БезымянныйАвторка: Катерина Покотило, мешканка Чайки

Leave a Reply

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Київщини".
Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора. Головний редактор: Ірина Федорів