Хто і як фінансує боярські дитсадки

0 31

Біля входу до садочка, куди я вранці воджу сина, – дошка оголошень. Вдягати бахіли, щоб не залишати слідів, як садок буде святкувати День пам’яті, що сьогодні у меню, як підготувати дитину до садочка, ось – перелік боржників за харчування. На дверях нашої групи є окремо перелік боржників зі сплати щомісячних внесків до садочка. Але ні на дошці, ні на дверях – ніде у садку – немає і ніколи не було фінансового звіту про витрачені благодійні внески – разові у 2,5 тис грн і щомісячні у 100 грн.

zvit_april

Ось так виглядає фінансовий звіт батьківського комітету одного з боярських садків, викладений у ФБ. Сторінка у соцмережі, де публікують цю інформацію має 11 лайків, тоді як у групі понад 30 дітей.

Побори в дитсадках і школах – одна із найбільш гарячих тем міжнавчального періоду. Літо у розпалі, але дуже скоро ті, хто поведуть своїх дітей до школи чи в садок уперше, дізнаються про добровільні внески, які потрібно сплатити обов’язково, щомісячні пожертви та інші прохання допомоги від навчальних закладів.

“Але ж освіта і медицина у нас безкоштовна” – обурюються батьки в соцмережах. – “хто же має фінсувати пральний порошок, іграшки і олівці в садках.”

Дорога безкоштовна освіта: хто має фінансувати дитячий садок

Дитячі навчальні заклади (дитячі садки) – заклади комунальної форми власності, тобто вони належать територіальним громадам, а керують ними органи місцевого самоврядування (у нашому випадку ідеться про Боярьку міську раду, БМР). Отже є міський бюджет, є рада, яка визначає, в яких обсягах та на які потреби буде профінансовано дитсадок. У БМР кореспонденту “Реальної Боярки” повідомили, що фінансують дитячі садки лише по “захищених статтях видатків”, а власне ідеться про цілком вичерпний перелік: заробітна платня, комунальні послуги та харчуння дітей (вочевидь – частково), оскільки частину цієї варстості сплачують батьки через бухгалтерію, на рахунки садочків.

Тим часом у міській раді запевняють, що “внесення допомоги батьками не встановлюється виконавчим комітетом”. У міській раді і гадки не мають, за які кошти та в якому обсязі мають фінансуватися інші поточні потреби садочків, за які кошти розвивати матеріально-технічну базу: “такі розрахунки міська рада не здійснювала” – йдеться у відповіді на запит за підписом чинного мера Тараса Добрівського.

Внески від батьків: адміністрації чи батьківському комітету

Усі перемовини щодо вступу до дитячого садка, як правило, проводить представник адміністрації самого навчального закладу (методист або завідувачка). Добровільний вступний внесок насправді позиціонують як “обов’язковий” в усіх боярських садках. Десь апетити більші, десь – скромніші. У 2011 році ми намагались влаштувати нашу дитину одразу у кілька садочків. Якщо у “Спадкоємці” (із доволі сучасними побутовими умовами) сума внеску складала 2500 грн (цьогоріч сума менша, 2 тис. грн), то у старенькому садочку №2 біля міської ради, який більше потребує ремонту …усього 1 тис грн.

Вступні внески збирає преставник садочку  або голова батьківського комітету садочка – людина, яку власне “новоприбулі” батьки бачать вперше, оскільки саме їхня група ще не є сформована. Усі опитані батьки підтвердили, що вступні внески беруть неофіційно готівкою, не видають підтверджувальних документів. Максимум – батьки розписуються навпроти свого прізвища у якийсь відомості чи журналі, який не має жодної юридичної сили.

“При вступлении в садик мы заплатили 2 тыс грн. На собрании заведующая сказала, что деньги были потрачены на ремонт санузла (действительно были заменены умывальники), но отчет был устным, документально никто ничего не подтверждал. Может и зря что не потребовали чеки или другие документы. КРУ точно можно ехать в гости на “чай” к нашей заведующей.” – вважає боярчанка Олена, мама вихованця одного із дитячих садків.

Хто далі є розпорядником зібраних коштів – невідомо. “При вступі в садок: я хотіла сплатити менше як одинока мати. Завідуюча сказала, що тими грошима завідує ЛИШЕ батьківський комітет садка, тому адміністрація не може зробити мені пільгу. Коли ж я спитала про цей “внесок” голову батькіського комітету нашої групи, виявилось, що особисто вона взагалі в очі тих вступних внесків не бачила і ніхто за них перед комітетом не звітує.” – скаржиться на непрозорість одна із мам. Те ж стосується і щомісячних внесків “на садок”: “Раніше гроші на групу були тільки в руках голови батьківського комітету групи. – продовує жінка – і вона купувала абсолютно все необхідне: мийні засоби в групу, серветки, якісь декоративні наклейки на стіни, туалетний папір, бахіли. Усі чеки є. Окрім того, я знаю що по можливості ще й старалися знайти якісне, але дешевше (наприклад, в “Ашані” закупити). Але кілька місяців тому завідувачка  повідомила, що якусь частину цих грошей треба здавати в загальний котел “на садок”. Як я зрозуміла, голова батьківського комітету нашої групи дуже проти таких “відрахувань”, оскільки їх витрата є непрозорою.”

Голова батьківськго комітету групи, до якої водила свого сина я, викладає фінансові звіти у Facebook. Проблема звітів у тому, що навіть вони не є цілком зрозумілими та повними. Щомісяця із 100 грн, які потрібно було здати на групу, 30 грн оплачують у загальний фонд садка. Куди потім ідуть гроші – невідомо.  70 грн щомісяця мали б іти на групу – на канцелярію, іграшки, мийні засоби – по факту у щомісячних звітає регулярно фігурують лише мийні засоби. Решта- це дрібний ремонт, інколи якісь набори для поробок до свят. У касі, згідно зі звітами, завжи є значний залишок коштів, але гроші продовжують збирати. Адміністрація не надає жодних звітів, а прохання їх надати бодай в усній формі сприймають вороже, як звинувачення.

На пропозицію оформлювати батьківські внески через заснований благодійний фонд завідувачка одного із садків сказала мені, що це надто клопітно: паперова тяганина, загроза, що “накриється банк”, у якому будуть зберігати кошти. Усе це нібито змушує керівників садків обходитися готівкою.

Права не дають, права беруть

– На що підуть вступні внески? – запитав мій чоловік у 2011 році у завідувачки “Спадкомця” ще на етапі перемовин про вступ до садочку.

– Ну ось ми почали розгортати альпійску клубму на території. Вона коштуватиме 26 тис грн!

Чи альпійська клумба за такі кошти є необхідністю у дитсадку, чи немає корупційої складової у рішенні про те, щоб створити цю клумбу, у виборі підрядника для робіт, зрештою -у формуванні ціни? Усі ці питання мали би цікавити батьків, які влане фінансують в садку усе, окрім зарплат та комунальних.

IMG_20150712_120545

Ось так нині виглядає альпійський лужок, на який у “Спадкоємці” планували витратити 26 тис. грн ще у 2011-12 рр.

Більшість батьків, нарікають на “здирництво” у дитячих садочках, але на жаль, жоден з опитаних не цікавився предметно, на що витрачені його гроші – у голів батьківських комітетів чи адміністрації навчальних закладів. Головна причина – страх, що такі запитання вплинуть на ставлення вихователів до дитини, а також відчуття власного безправ’я.  Доходить до абсурду: одна з мам розповіла “Реальній Боярці”, що оскільки містечко маленьке, то вона боїться конфліктувати із завідувачкою, яка потім нібито може …“зробити так, що мою дитину не приймуть до жодного садка”.
Міська влада відхрещується від відання будь-якими батьківськими внесками, а отже майте на увазі, що немає жодного органу контролю, який стежитиме, на що витрачають батьківські гроші. Більш того, у батьків часто немає ніякого документу про факт сплати, про цільове призначення внесків, а отже ви не можете скаржитися на непрозору витрату ваших коштів – немає доказів, що ви їх вносили.

 

 

vyshyvanky

У садках більше дбають про дотримання трендового нині дрес-коду, аніж про фінансову прозорість.

Навряд чи дитячі садки – місця для відмивання великих грошей, але адміністрації навчальних закладів мають зрозуміти, що найменша непрозорість (навіть якщо вона не умисна, а просто через відсутність культури звітування перед громадою, недбалість тощо) – це простір для звинувачень та підозр.

Формування звітів, їх оприлюднення – це додаткова робота, яку персонал садків не буде робити, аж поки не буде запиту на неї. Поки до кабінету завідувачки кожного дня не заходтиме батько чи мати, які хочуть знати про реальні потреби садка та їх вартість.

Під час скандалу із “Золотими кленами” в Боярці комунальна газета “Боярка-інформ” назвала деяких боярчан “”недолугими” за те, що вони не раді купівлі гарних дерев майже за 100 тис грн. Понад половину цих вкрадених коштів щоправда можна було витрати на ремонт туалетної кімнати в якомусь садку чи купівлю іграшок. Виявляється, у міської влади таки є ресурс на більш повне фінансування садочків. Можливо, під тиском громади його навіть почнуть спрямовувати на дійсні потреби міста, а у садочках з’явиться куточок, де б батьки могли ознайомитися з поточними потребами садка у фінансуванні. Якщо, звісно, такі потреби ще будуть.

Tagged with:

Leave a Reply

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Київщини".
Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора. Головний редактор: Ірина Федорів